Enerji otomasyonunda enerjili ve enerjisiz noktaların otomatik renklendirilmesi

Standart bir endüstriyel scada yazılımı ile enerji otomasyonu yapıldığında enerjili, enerjisiz, çift kaynak beslemeli veya topraklanmış baraların renklendirilmesi tam bir kâbustur. Ayrıca sonuçta elde edilecek bara renklendirmenin doğru çalışacağını garanti etmek bile imkânsızdır. Ancak zenon energy edition dâhili bara renklendirme fonksiyonu ile tek hat şeması üzerindeki kaynak (santral, generator, jeneratör*, trafo vb...), şalter/kesici, ayırıcı*, toprak ayırıcısı*, yük akışı gibi parametreleri analiz ederek baranın ne renk olması gerektiğine kendisi karar verir. Sizin tek yapmanız gereken bir sefere mahsus baranın enerjili ve enerjisiz renklerinin ne olacağını kendisine söylemenizdir. Zenon energy edition barada çift besleme var ise, tercih edilmesi durumunda barayı çift renk (damalı) olarak dâhi gösterebilir. Bunun için hangi koşulda çizgilerin (baraların) ne renk olacağını tek tek tanıtmaya gerek yoktur. Bu özelliği ile zenon scada mühendisine haftalar alacak bir işi dakikalar içinde sonuçlandırma esnekliği sağlar.

 

Zenon energy edition; tek hat şeması üzerindeki kesici/şalter ve ayırıcıları sadece açık ve kapalı durum bilgilerini basit bir şekilde ekranda gösterebileceği gibi çok farklı şekilde bilgilendirmeler de yapabilir.

 

DI1

DI2

Sembol

Anlamı

1

0

Kesici / Şalter Açık

0

1

Kesici / Şalter Kapalı

0

0

Kesici / Şalter Ara Pozisyon

1

1

Kesici / Şalter Hata

Not : Benzer pozisyon bilgileri ayırıcılar içinde mümkündür ve ayırıcı bilgisi IEC standartlarına göre olarak gösterilir.

 

Yukarıdaki şekillerden bir örnek verecek olursak kesici açıkken kesiciye bağlı röle/analizör benzeri bir ölçü cihazından akım bilgisi okunması veya belli bir süreden daha uzun kesiciden on ve off bilgisinin gelmesi, kesicinin ekranda hatalı bağlantı olarak gösterilmesine sebep verir, zenon da bu işlemler otomatiktir ve ek bir mühendislik gerektirmez.

 

* Jeneratör ve ayırıcı tanımlamaları Topology paketi ile gelir ve opsiyondur.


Otomatik Bara Dokumanı İçin Tıklayınız.

Site Menu