SGE Mühendislik

4A Elektrik in Tükmenistan daki şalt sahası otomasyonu için firmamızın distribütörü olduğu zenon Energy Edition scada yazılımı kullanılmıştır. Proje dahilinde SEL röle ve RTU lar ile haberleşilmiştir.


Projede kullanılan protokoller; 

IEC61850

IEC104

Modbus


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 15 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek ADM EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

15 adet Sprecher E-T3 RTU

15 adet Enerji Kalite Analizörü

15 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

15 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


İstanbul Ümraniyede bulunan Akasya Park AVM, iş merkezi ve residance projesine ait ısıtma, soğutma, aydınlatma ve enerji otomasyonu işleri tarafımızdan yapılmıştır.

 

Proje kapsamında 37 adet DDC panosu ile 2 ayrı ve AVM için toprak 3 adet izleme merkezi (Scada) kurulumu yapılmıştır.

 

Proje bedeli : 450.000 Euro dur.


İzmir de bulunan Alonet Call Center ın Jeneratör, UPS, Yangın, Klima durum bilgileri ile, operasyon odası, sistem odaları ve UPS odalarının ısı/nem izleme sistemi firmamızın distribütörü olduğu zenon operator scada yazılımı kullanılarak devreye alınmıştır.


Ayedaş İşletme şefliğine 5 adet Chauvin Arnoux CA8332 enerji analizörü temin edilmiştir.


http://www.ayedas.gov.tr

Bank Asya nın Ümraniye de bulunan Genel Müdürlük Binası nın Tüm enerji altyapısına ait enerji analizörleri, UPS durum bilgileri, şalter durum bilgileri ile sistem odalarının sıcaklık, nem, su baskını bilgileri firmamızın distribütörü olduğu zenon energy edition scada yazılımı kullanılarak firmamız tarafından devreye alınmıştır.


Beckhoff un yaptığı projelerde kullanılan Beckhoff endüstriyel PC lerde zenon operator ve zenon supervizor kullanılarak projeler gerçekleştirilmektedir. Beckhoff ile yapılan anlaşma ile onlarca proje gerçekleştirilmiştir.


Bilim İlaç ın Gebze fabrikası için Electro Industries (USA) nın 4 yıl garantili Shark 100 enerji analizörlerinden 120 adet verilmiştir.


Shark 100 Class0,2S (kWh) ölçüm hassasiyeti ve 4 yıl garanti süresi ile rakipsizdir.


Bolu nun Dörtdivan projesinde tesis edilen temiz su arıtma projesinin tüm elektrik altyapı işleri ile MCC, PLC ve scada işleri firmamız tarafından yapılmıştır.


Projede zenon operator scada yazılımı ve ABB PLC kullanılmıştır.

 

Proje Bedeli : 135.000 TL (2013) 


İstanbul-Ankara otobanı bolu tünelleri öncesindeki son tesis olan Tursan ın ENH, OG, Trafo, jeneratör dahil tüm elektrik altyapı işleri ile otomasyonu firmamız tarafından yapılmıştır. Projede otomasyon yazılımı olarak firmamızın distribütörü olduğu zenon supervizor scada yazılımı kullanılmıştır.


OSB nin atıksu arıtma tesisine ait tüm ENH, OG, Jeneratör dahil her türlü enerji altyapı ve otomasyon işleri firmamız tarafından yapılmıştır. Projede firmamızın distribütörü olduğu zenon supervizor scada yazılımı kullanılmıştır.


Bilecik te bulunan Bükor enerji sanrtalinin kontrol ve kumandası distribütörü olduğumuz zenon scada tarafından yapılmıştır. Projede zenon energy edition 4500 tag scada kullanılmıştır. Proje dahilinde sahadaki S7-300 PLC ler ile haberleşilmiştir.


Kullanılan protokoller :

Siemens S7-TCP

Modbus


Carrefour un enerji verimlillği projesi kapsamında çeşitli mağazalarında aşağıdaki işler firmamız tarafından yapılmıştır.


 

 • Ümraniye Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • İçerenköy Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Ankara Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • İzmir Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Adana Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Eskişehir Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Bayrampaşa Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Bağcılar Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Bursa Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • İzmit Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Maltepe Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • Avcılar Carrefour mağaza içi bant aydınlarma armatürleri değişimi
 • 50 adet Mini Carrefour da 4x18 den LED armatüre dönüşüm
 • Çanakkale Carrefour çeşitli elektrik işleri
 • İzmir depo elektrik işleri
 • Çorlu Carreour elektrik işleri

 


Proje bedeli : 2.000.000 TL (2012)

 

 


Türkiye genelinde 50 supermarket, 4 minihiper market ve 6 hipermarkete ait lokal bina otomasyonu projelerinin gerçekleştirilmiştir. Ayrıca merkezi scada yardımı ile hem lokal hemde merkezden aynı anda tüm mağazaların merkezden de kontrolü sağlanmıştır.

 

Scada olarak Zenon Supervizor kullanılmış olup merkezi scada yazılımında yaklaşık 100.000 tag çalışmaktadır.


Gerçekleştirilen bu proje ile CarrefourSA yıllık 15.000.000 kWh enerji tasarrufu sağlamıştır.


 


NCS Ltd.Şti sorumluluğundaki şalt sahası otomasyonu projesinde sahadaki röle, RTU ve PLC ler ile haberleşilerek şalt sahasının otomasyonu yapılmıştır.


Proje kapsamında;

Zenon energy edition scada yazılımı kullanılmıştır.


Kullanılan Protokoller;

IEC61850

IEC104

Modbus


Üniversite büntesindeki mevcut 500 kVA lık 1985 model CAT jeneratörlere yeni aktuatorler eklenerek yeni 1000 kVA lık CAT jeneratör ile senkron hale getirilmiştir. Projede Woodward EasyGen3200 senkron paneller ile Panasonic PLC kullanılmıştır.


Çan termik santralde bulunan 1 adet OG motora ait Schneider Sepam rölenin ayar ve testleri yapılarak hücre üzerinde gerekli revizyonlar yapılmış ve röle yerine monte edilerek devreye alınmıştır.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 7 adet RES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek UEDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

7 adet Sprecher E-T3 RTU

7 adet Enerji Kalite Analizörü

7 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

7 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


7 adet RES e ait Türbin bilgileri ve DM lerdeki trafo, röle, Hücrelere ait bilgilerin izlendiği izleme ve kontrol özellikli scada sistemi, Distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada kullanılarak tamamlanmıştır.

 

Tesis edilen scada yazılımı ile tesis lokal olarak scada server üzerinden veya web üzerinden izlenebilmektedir.


Divan Otel in Taksim deki oteli için distribütörü olduğumuz NdMeter Cube400 enerji analizörleri ile zenon supervizor scada yazılımı kullanıarak otomasyon projesi gerçekleştirilmiştir.


Divan Otel in Taksim deki otelide bulunan 2x2000 kVA trafo ve MTU marka 2x2000 kVA jeneratörler ile ileri ve geri senkron lu jeneratör senkron projesi gerçekleştirilmiştir. Projede Woodward Easygen senkron panelleri ve s7-1200 PLC kullanılmıştır.


Arge binasındaki anaklizörlerin, jeneratör senkron panellerinin ve PLC lerin uzaktan izlenmesi kontrolü ve raporlanması işidir. Projede zenon energy edition scada yazılımı kullanılmıştır.


Üniversite bünyesindeki 8 adet trafo merkezinedeki enerji analizörleri, enerji kalite analizörleri, PLC lerin uzaktan izlenmesi sahanın kontrolü ve raporlanması işleri zanon energy edition scada yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Toplamda projede 210 enerji analizörü, 3 adet Schneider PLC bulunmaktadır. 


Kampüs genelindeki trafo merkezlerinin enerji analizörleri ve PLC ler ile uzaktan izlenmesi ve raporlanması işidir. projede zenon energy edition scada yazılımı kullanılmıştır. Ayrıca web den izleme için web client bulunmaktadır.


DSİ ısparta 18ç bölge müdürlüğüne 1 adet 60A ve 1 adet 45A aktif harmonik filtre uygulaması yapılarak anahtar teslim devreye alınmıştır. 

 

Böylece idari binada yaşanan florosant armatürlerde bulunan elektronik balastların arızlanması sorunu giderilmiştir.


Eko Sinerji firmasının Cezayir de yaptığı proje kapsamında mobil yüksek gerilim trafo merkezleri için  enerji otomasyonu projeleri gerçekleştirildi. 


Proje kapsamında 110 adet zenon energy edition scada yazılımı kullanıldı.


Projede kullanılan protokoller;

IEC60870-5-101


Erdemir bünyesinde Siemens tarafından yenilenen AG/OG şalt tesislerine ait 4 adet trafonun 4000A lik busbar montajları firmamız tarafından yapılmıştır.


Erdemir enerji otomasyonu kapsamında ihtiyacı olan enerji analizörlerini firmamızdan temin etmiştir. Proje kapsamında 500 den Electro Industires Class0,2 (kWh) pano tipi enerji analizörü temin edilmiş ve hali hazırda temin edilmektedir.


Kullanılan enerji analizörleri Electro Industires (USA) in 4 yıl garantili ve Class 0,2S enerji (kWh) ölçüm hassasiyetindeki Shark 100 ve Shark 200 enerji ürünleridir.


www.erdemir.com.tr

Eren Enerjinin zonguldakta bulunan 2x700 Mw lık Zetes3 Kömür Santrali projesinin şalt sahası otomasyonu firmamız tarafından yapılmıştır.

 

Proje kapsamında firmamızın distribütörü olduğu;

2 adet "Zenon Energy Edition" yedekli server

2 adet client

7 adet Sprecher BCU

 

kullanılmıştır.

 

Network : PRP li iletişim altyapısı kullanılmıştır.


EUAŞ Kangal Termik Santralinin iyileştirme çalışmaları kapsamında revize edilen santral soğutma kulesi otomasyonu firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.


Projede ki 2 adet soğutma kulesi için 2 adet S7-300 PLC ile havuzlardan alınan sıcaklık verisine göre motor sürücüler vasıtası ile motor devirleri ayarlanmış ve %60 civarından tasarruf sağlanmıştır.


Santral yönetim binasına kurulan scada sistemi üzerinden tüm motorların ve sürücülerin set değerleri değiştirilebilmekte, online olarak sistem izlenip gerekli raporlar alınabilmektedir.  


Denizli de bulunan Fina Holding e ait 15 adet 1 MW lık GES in EDAŞ veri aktarım sistemi tesis edilerek devreye alınmıştır.

 

Projede;

15 adet Sprecher E-T3 RTU

15 adet Enerji kalite analizörü

15 adet GP/4G özellikli Modem

15 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Ftritolay firmasını Mersin de bulunan depoları için jeneratör yük atma sistemi Rockwell PLC kullanılarak firmamız tarafından tesis edilmiştir.


Türkiye genelinde birçok GES santalinde firmamızın distribitörü olduğu Arcteq AQ-V211 Rocof gerilim koruma rölesi çalışmaktadır.


IBM in binasında bulunan eski 500 kVA UPS sökülerek yerine 2x200 kVA ve 1x120 kVA UPS ile bunlara ait içerisinde aktif harmonik filtre bulunan UPS giriş çıkış panolarının montajı firmamız tarafından yapılmıştır. Proje 8 saat sürede 15 kişilik ekiple yapılmıştır.


İsdemir enerji otomasyonu projesi kapsamında 100 den fazla enerji analizörü temin edilmiştir. 

 

Proje kapsamında Electro Industries in (USA) 4 yıl garantili Class0,2S (kWh) Shark 100 enerji analizörleri kullanılmıştır. 


www.isdemir.com.tr

Karabük Üniversitesi bünyesindeki trafo merkezlerinin uzaktan izleme ve kontrol projesi firmamız tarafından yapılmıştır.


Proje kapsamında 2 adet yedekli zenon energy edition scada yazılımı, 1 adet Client scada yazılımı kullanılmıştır.


Projede ABB PLC ler ve distribütmrü olduğumuz Elnet enerji analizörleri ile haberleşilmiştir.


Kullanılan protokoller;

Modbus 


Karadeniz holding'e ait 2 adet yüzer santral gemisinin enerji üretim değerleri kurulan scada yazılımı ile hem lokal olarak gemiden hemde uydu net üzerinden Türkiye deki şirket merkezinden izlenmektedir. 


http://www.karadenizholding.com/

OSB 2. kısım için distribütörü olduğumuz Sprecher EP-DS6 koruma röleleri ve Elnet enerji analizörleri temin edilerek yerlerine montajları yapılmıştır.


1. kısımda bulunan PNC marka röleler ile Sprecher rölelerin tüm röle ayar/koordinasyonları yapılarak röle test cihazı ile testleri yapılmıştır.


Scada devreye alma çalışmaları devam etmektedir.


Kırklareli OSB 2. ve 3. kısım OG rölelerin tamamı firmamızın distribötüröü olduğu Sprecher EP serisi tarafından temin edilip tüm ayar ve testtleri yine firmamız tarafından yapılıp devreye alınmıştır.

 

Ayrıca tesiste bulunan mevcut PNC marka rölelerin de ayar ve testleri yapılarak siseme entegre edilmiştir.

 

Toplam röle adedi 122 adettir.


Kilim Grup Türkiye nin en büyük askeri kumaş üreten firmalarından biridir. Kilim grup enerji izleme ve raporlama sistemi için firmamızı tercih etmiş ve proje kapmında zenon scada ile 100 den fazla elnet enerji analizörü sahaya montajı yapılmıştır. 


SEL rölelerin distribütörü Koztek için zenon energy edition scada yazılımı kullanılarak Rüzgar enerji santrallerinin uzaktan izleme ve kontrol projesi firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.


Legrand ın Gebze de bulunan fabrikasındaki eski teknoloji sigorta üretim makinasının PLC sistemi sökülerek panasonic PLC ler ile yenilenmiş ve daha hızlı çalışır hale getirilmiştir. Makina 12 istasyonlu bir döner tabla, 1 punto kaynak merkezi, 1 robot kol içermektedir.


Malatya Kernek de bulunan 1 MW lık eski HES in tüm AG-OG renavasyonu yapılarak yeni nesil otomasyon sistemi ile birlikte devreye alınmıştır.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 3 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

3 adet Sprecher E-T3 RTU

3 adet Enerji Kalite Analizörü

3 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

3 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


3 adet GES e ait inverter bilgileri ve DM lerdeki trafo, röle, Hücrelere ait bilgilerin izlendiği izleme ve kontrol özellikli scada sistemi, Distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada kullanılarak tamamlanmıştır.

 

Tesis edilen scada yazılımı ile tesis lokal olarak scada server üzerinden veya web üzerinden izlenebilmektedir.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 5 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Anel Enerji tarafından tesis edilen 5MW lık güneş enerji santraline ait tüm panellerden gelen üretim verileri, şalter durum bilgileri, enerji analizörlerinden gelen ölçüm verileri ile şalter kumandaları zenon energy edition kullanılarak firmamız tarafından yapılmıştır.


Sistemdeki dijital ve analog veriler Vipa Silio remote I-O modülleri ve Vipa 315 CPU üzerinden izlenmektedir. 


Kullanılan Protokoller;

Modbus

Siemens S7-TCP 


Marriot otel in iç tükerimlerinin faturalandırılması ve jeneratör-şebeke şalterlerinin çalışma durumlarının takibi için reliance scada + Shark 100 enerji analizörleri kullanılmıştır. Proje ile her bir birimin tüketimleri ayrı ayrı istenilen iki tarih-saat arasında raporlanabilmekte ve excel e aktarılabilemektedir.


Misha shipping tarafından yapılan 145 mt lik KIOWA isimli geminin alarm izleme, kayıt ve raporlama yazılımı firmamız tarafından tesis edilmiştir.

 

Projede ana makinalar, PMS, jeneratörler, tüm pompalar ve diğer yardımcı tesis/ekipmanlar online olarak izlenmekte ve raporlanmaktadır. Proje onayı RINA sertifikasyonuna sahiptir.

 


MMK Metalurji nin enerji otomasyonu projesinde kullanılmak üzere firmamız tarafından 1 adet Nexus 1500 enerji kalite analizörü, 5 adet Shark 200 enerji kalite analizörü ve 50 adet Shark 100 enerji analizörü, şalter ve kesici durum bilgilerini izlemek için Moxa I-O Logic ürünleri temin edildi.


Ayrıca tüm bu analizörleri izlemek için distribütörü olduğumuz zenon enerji edition scada yazılımı temin edilerek teknik personele eğitimleri verilmiştir. 


MMK Metalurji nin enerji otomasyonu projesinde kullanılmak üzere firmamız tarafından 5 adet Nexus 1500 enerji kalite analizörü, 25 adet Shark 200 enerji kalite analizörü ve 136 adet Shark 100 enerji analizörü temin edildi. 


İstanbul-Ümraniye Küçüksu caddesi üzerinde yapılan AVM, konut ve ofis projesine ait BMS, aydınlatrma ve enerji otomasyonu firmamız tarafından yapılmıştır.

 

Projede firmamızın distribütörü olduğu 15 adet Arcteq OG koruma röleleri, 400 den fazla Elnet Lt-TCP enerji analizörü, Beckhoff DDC controller ürünleri kullanılmıştır. 

 

Tüm sistem yine firmamızın distribütörü olduğu zenon supervizor scada yazılımı ile kontrol edilmektedir. Zenon dahilil 400 den fazla driverı sayesinde BMS, aydınlatma ve enerji otomasyonunun aynı yazılım altında toplandığı ender projelerden biridir.

 

Prpjede birbiri ile yedekli çalışan 3 adet scada server bulunmaktadır. 


Hastane bünyesindeki AG ve OG şalt sistemlerini izlemek için zenon operator scada yazılımı kullanılmıştır.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek UEDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Orhaneli belediyesine ait 1 MW GES için lokal scada sistemi tesis edilerek devreye alınmıştır.  Projede zenon energy edition scada yazılımı kullanılarak loka ve internet üzerinden uzaktan izleme-kontrol imkanı sağlanmıştır.


Özdirenç tarafından Yunanistan daki jeneratör üreticisi için üretilen yük bankasının otomasyonu firmamız tarafından Vipa PLC ve Vipa Operatör panel kullanılarak gerçekleştirildi. Yük bankasında 1 kW ile 350 kW arasında 1'er kW lık basamaklarla yük seçimi yapılabilmektedir.


Paşabahçe trakya fabrikasındaki eski 6300 A panoların sökümü ve yeni Siemens 4000A ADP + Kompanzasyon panolarının saha montajları firmamız tarafından yapılmıştır.  


Poly Plex in çorlu Avrupa Serbest Bölgesinde bulunan fabrikası için sahadaki enerji analizörleri, şalter pozisyonları, johson control ısıtma soğutma sistemleri ile cogen sisteminin online verimlilik izleme ve kontrol sistemi tesis edilmiştir.


Projede kullanılan protokoller;

Modbus

Johnson DX9100


İstanbul Levent te bulunan Radore Veri Merkezine ait sahada bulunan tüm server odaları, AG/OG sistemleri ile ısıstma ve sogutma sistemlerine ait altyapılar firmamız tarafından tesis edilen enerji / ortam izleme ve raporlama sistemi tarafından izlenmekte ve raporlanmaktadır.

 

sistem dahilinde zenon 4500 tag enerj analizörü, 80 adet enerji analizözü, 40 adet ısı ve nem sensörü, 4 adet PLC panosusu ve klima santrallerinden alınan analog ve dijital durum bilgileri online olarak izlenip geriye dönük olarak raporlanmaktadır. Raporlarda PUE deperleri de hesaplanmaktadır.


Uskom A.Ş. tarafından yapılan tesis edilen OSB nin scada uygulaması distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada yazılımı ile yapılmıştır. Proje kapsamında IEC61850, IEC104 ve modbus protokolleri kullanılmıştır. 


Projede 2 adet yedekli server

2 adet client

Web client

Engineering station modülleri bulunmaktadır. 


Fabrikada mevcut bulunan 3x2500 kVA 6 kV dizel jeneratörlerin mevcut senkron sistemi iptal edilerek yeni nesil senkronizasyon sistemi tesis edilmiştir.

 

Yeni senkron sistemi ile yük kontrolü yapılarak gereksiz jeneratörün devreden çıkması, yük atma, ileri ve geri senkron işlemleri yapılabilmektedir.

 

Projede Woodward eastgen 3200 senkronizasyon panelleri ile 10" operatör panel kullanılmıştır. Panel web üzerinden izlenebilir.


Alman menşeili firmanın Rusya Ulyanovsk da yapılan yeni üretim binası için komple bina otomasyonu projesi gerçekleştirildi.


Saha DDC panolarında Honeywell ürünleri kullanılan projede sahadaki tüm AHU lar, yangın damperleri, basınçlandırma fanları, enerji analizörleri, jeneratör, OG röleler, Gaz ve su sayaçları izlendi ve kontrol edildi.


Projede zenon supervizor scada yazılımı kullanıldı. Yazılım aynı zamanda Almanya merkezdeki zenon server ile iletişim halindedir.


Kullanılan protokoller;

BACnet

Modbus


Koztek Mühendislik tarafından yapılan projede kullanılan distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada yazılımı ile rüzgar santrallerinin çalışma ve elektriksel parameteleri izlenmiş ve kontrol edilmiştir. Sistemde SEL röleler ile haberleşilmiştir.


Şişecam ın dünya genelinde ki fabrikalarına ait elektrik, gaz, su, basınçlı hava tüketimlerinin uzaktan izlenmesi ve ürün başına düşen enerji maliyetlerinin merkezi olarak çıkartılması amacı ile kurulan SEOIS projesinin tüm dananım ve yazılım uygulaması firammız tarafından yapılmıştır. 

 

Proje genelinde;

28 adet enerji kalite analizörü (Elspec G4421)

2000 den fazla pano tipi enerji analizörü (Elnet Lt-TCP)

100 den fazla endress hauser marka ethernet IP haberleşmeli su sayacı

300 den fazla hava tüketim sayacı

 

Projenin ilk etabı olan 15 fabrikaya uygulanmıştır.

 

Sistem, 2 adet merkezi yedekli server ile fabrikalarda lokal olarak bulunan 15 adet scada server üzerinden %100 yedekli olarak olarak izlenmekte ve raporlanmaktadır.

 

Kurulan sistem sayesinde tüm kompresörlerin, pompaların ve fırının verimlilik eğrileri online ve geriye dönük olarak izlenmektedir.

 

Proje geniş alan uygulaması olarak Türkiyede yapılan en büyük projedir.

 

Proje büyüklüğü : 2.750.000 Euro

 


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek EnerjiSA ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


İş makinaları Türkiye distribütörü Tatmak A.Ş. nin Kavacık ta yapılan 3000 m2 lik yeni yönetim yönetim binası ve Tuzla daki Fabrika binasının tüm elektrik taahhüt işleri firmamız tarafından yapılmıştır.


Proje Bedeli : 450.000 TL (2012)


Firmanın Çorlu da tesis ettiği yeni fabrikasının elektrik ve gaz izleme sistemi firmamız tarafından tesis edilmiştir.

 

Projede firmamızın distribütörü olduğu Elnet LT-TCP enerji analizörlerinden 45 adet, 16 adet Elgas volume corrector, 1 adet Nexus 1500 enerji kalite analizörü kullanılmış ve tesisteki mevcut Sepam koruma röleleri izlenmiştir.

 

İzleme ve raporlama yazılımı olarak firmamızın distribütörü olduğu zenon energy edition 1500 tag scada yazılımı kullanılmıştır.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Turgutlu Devlet Hastanesi bünyesindeki AG-OG sisteminin ve ameliyathane panolarının uzaktan izlenmesi ve raporlanması projesidir. Proje dahilinde zenon operator scada yazılımı kullanılıştır.


Enerji otomasyonu projesi kapsamında 100 den fazla enerji analizörü temin edilmiştir. 

 

Proje kapsamında Electro Industries in (USA) 4 yıl garantili Class0,2S (kWh) Shark 100 enerji analizörleri kullanılmıştır. 

 

Proje Siemens tarafından SAT230 scada yazılımı ile yapılmıştır. SAT230 distribütörü olduğumuz zenon scada nın Siemens için yapılan OEM versiyonudur.


www.tupras.com.tr

Urfa OSB bünyesinde bulunan Siemens koruma röleleri ile enerji sayaçları ile haberleşilerek OSB nin scada ve ASOS projesi gerçekleştirilmiştir.

 

Proje kapsamında;

zenon energy edition scada yazılımı

zenon analyzer raporlama modülü kullanılmıştır.

 

Kullanılan protokoller;

IEC61850

IEC62056-21

Modbus


Uşak Üniversitesinin enerji izleme ve kontrol projesi kapsamında distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada yazılımı ve Sprecher röleler ile otomasyon projesi gerçekleştirilmiştir.


Uşak Üniversitesi bünyesindeki tüm OG röleler firmamızın distribütörü olduğu Sprecher EP serisi ürünler ile değiştirilmiş ve tüm test ve ayarları yapılarak yerinde devreye alınmıştır.

 

Toprak röle sayısı : 24 adettir.

 

 


Levent te bulunan Yapı Kredi Plaza larının jeneratör senkron sistemi firmamız tarafından Woodward EasyGen 3200 serisi paneller kullanılarak gerçekleştirilmiştir.


Site Menu